
04 lis 2024 Medycyna pracy – jakim badaniom musisz się poddać?
Badania medycyny pracy służą zweryfikowaniu stanu zdrowia pracownika. Z przepisów polskiego prawa jasno wynika, że pracownik nie może zostać dopuszczony do wykonywania obowiązków zawodowych, jeśli nie dostarczył aktualnych badań lekarskich, które potwierdzają jego zdolność do podjęcia zatrudnienia. Jakie badania musi przejść pracownik oraz jak długo są one ważne, dowiesz się podczas lektury naszego tekstu.
Na czym polegają badania lekarskie do pracy?
Orzeczenie lekarskie jest potwierdzeniem zdrowia pracownika i zdolności do wykonywania przez niego konkretnych obowiązków zawodowych, wydawane jest w ramach wstępnych, kontrolnych albo okresowych badań. Wstępne badania realizowane są przed podjęciem pracy, natomiast kontrolne i okresowe w trakcie zatrudnienia. Jednak tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę potrzebują orzeczenia o zdolności do pracy.
W zależności od specyfiki danego stanowiska badania mogą mieć różny przebieg, precyzyjny opis stanowiska powinien być zawarty w skierowaniu do lekarza medycyny pracy, które wystawia pracodawca.
Badania kontrolne
Celowość badań wstępnych i okresowych jest oczywista dla większości pracowników, na czym natomiast polegają badania kontrolne i czym się różnią od okresowych? Kontrolne badania dotyczą w szczególności tych pracowników, którzy w wyniku choroby korzystali ze zwolnienia lekarskiego przez co najmniej 30 dni, ich rolą jest ocena zdolności pracownika do powrotu na dotychczasowe stanowisko, lekarz medycyny pracy przygląda się również ewentualnym skutkom przebytej choroby.
Czy potrzebne jest skierowanie do lekarza medycyny pracy?
Skierowanie do lekarza medycyny pracy jest niezbędne nie tylko ze względów formalnych, ale jest też podstawą do przeprowadzenia określonych badań, związanych ze specyfiką danego stanowiska.
Kto ponosi koszt wizyty u lekarza medycyny pracy?
Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty związane zarówno z badaniami wstępnymi, jak i okresowymi czy kontrolnymi.
Jak przygotować się do badań u lekarza medycyny pracy?
Warto poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach, jak również doskwierających dolegliwościach. W przypadku osób z chorobami przewlekłymi, należy posiadać zaświadczenie od lekarza prowadzącego, potwierdzające aktualny stan zdrowia lub dokumentację medyczną. Osoby niepełnosprawne powinny wziąć ze sobą orzeczenie o niepełnosprawności.
Jeśli masz zlecone wykonanie badań laboratoryjnych, wówczas musisz zgłosić się na wizytę na czczo.
Jakie badania może zlecić lekarz medycyny pracy?
Lekarz medycyny może zlecić wykonanie:
- badań laboratoryjnych,
- EKG,
- spirometrii,
- audiometrii,
- badanie rentgenowskie,
- badanie okulistyczne,
- badanie laryngologiczne,
- badanie neurologiczne,
- testy psychotechniczne.
Na jaki czas wystawia się orzeczenie o zdolności do pracy?
Badania wstępne są z reguły ważne od 1 roku do 5 lat. Okresowe badania lekarskie wykonywane są co 2-4 lata.
Czy lekarz może nie wyrazić zgody na pracę?
Lekarz medycyny pracy może nie wyrazić zgody na podjęcie lub kontynuowanie pracy w sytuacji, kiedy stwierdzi, że stan zdrowia pracownika naraża go na ryzyko lub uniemożliwia skuteczne wykonywanie obowiązków zawodowych. Decyzja lekarza może opierać się na wynikach badań medycznych, analizie dokumentacji medycznej oraz szczegółowej rozmowie z pacjentem.
Centrum Medyczne Sante Clinic od lat świadczy usługi w zakresie medycyny pracy. Wykonujemy:
- badania kierowców (w tym testy psychotechniczne),
- badania uczniów, kandydatów na uczelnie i studentów,
- badania sanitarne i badania epidemiologiczne dla pracowników,
- badania wysokościowe.
🟩 U nas załatwisz wszystkie badania na miejscu i większość w ciągu jednego dnia. Umówić się możesz osobiście, telefonicznie (pod nr tel. 32 292 48 47) lub online. 👇
Martyna Anna Pałka – ZnanyLekarz.pl
Masz pytania? Chętnie na nie odpowiemy.
Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu w mediach społecznościowych: FACEBOOK SANTE CLINIC