
02 kwi 2024 Jakie mogą być przyczyny zaburzeń widzenia?
Zaburzenia widzenia to najczęstszy powód, który skłania nas do szukania pomocy u lekarza okulisty. Zazwyczaj związane są z występującą wadą wzroku lub konkretną chorobą okulistyczną, jednak zdarza się, że przyczyną pogarszającego się wzroku są schorzenia ogólnoustrojowe, np. cukrzyca albo nadciśnienie tętnicze. Jeśli wystąpił u Ciebie problem ze wzrokiem, bez względu na jego nasilenie, dobrze jest skorzystać z konsultacji okulistycznej. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o potencjalnych przyczynach zaburzeń widzenia oraz o tym, jak dbać o wzrok.
Jak działa zmysł wzroku?
Gałka oczna to bardzo czuły aparat odbierający barwę i natężenie światła. Jednak to nie ona widzi – interpretacja obrazów zachodzi w mózgu. Jak to działa? Najkrócej rzecz ujmując, światło po przejściu przez rogówkę trafia do źrenicy, za którą znajduje się soczewka. Promienie świetlne przenikają przez soczewkę, a następnie przez leżące za nią ciałko szkliste, później trafiają na powierzchnię siatkówki. Po drodze zostają załamane zarówno przez rogówkę, jak i przez soczewkę, dzięki czemu na siatkówce tworzy się ostry obraz. Światło pobudza komórki receptorowe w siatkówce. Każda z nich zawiera światłoczuły barwnik, który pod wpływem energii świetlnej ulega rozłożeniu i powoduje wzbudzenie impulsu nerwowego. Impuls z komórek receptorowych wędruje do nerwu wzrokowego, a nim do ośrodków wzrokowych w korze mózgowej. Tam impulsy nerwowe zostają rozpoznane i zinterpretowane. Tak oto widzimy!
Do poprawnego widzenia niezbędne jest właściwe funkcjonowanie wszystkich elementów oczu. Jeśli pojawiają się nieprawidłowości w działaniu którejkolwiek z części oka, są klasyfikowane są jako zaburzenia wzroku.
Najczęstsze choroby oczu
Zapalenie spojówek jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, wywołanych przez wirusy lub bakterie, której towarzyszy zaczerwienienie oczu, obrzęk spojówek, ból, swędzenie i pieczenie, światłowstręt, łzawienie, a także ropna wydzielina w przypadku infekcji bakteryjnej. Leczenie polega na miejscowym podaniu leku.
Jęczmień to stan zapalny powiek wywołany przez bakterie. Dochodzi do zatkania ujścia przewodu gruczołu łojowego na brzegu powieki, miejsce staje się zaczerwienione i obrzęknięte. W leczeniu jęczmienia stosuje się głównie okłady rozgrzewające, masaż, czasem maści z antybiotykiem.
Jaskra – jej główna przyczyna to zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe. Choroba charakteryzuje się postępującą degeneracją nerwu wzrokowego, co prowadzi do stopniowego pogorszenia widzenia.
Zaćma – z powodu zmętnienia soczewki, promienie świetlne mają utrudnioną drogę do siatkówki, przez co widzenie nie jest wyraźne.
Zwyrodnienie plamki – choroba polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, która odpowiada za wyraźne widzenie. Chorzy zgłaszają takie problemy, jak zniekształcenie obserwowanego obrazu, pojawienie się ciemnej plamy w polu widzenia.
Odwarstwienie siatkówki – w wyniku schorzenia dochodzi do oddzielenia siatkówki od ścian gałki ocznej, co powoduje ubytki w widzeniu i stopniowe pogarszanie się wzroku.
Po 40. roku życia przyczyną pogorszenia widzenia może być też starczowzroczność. Nie jest to choroba ani wada wzroku, tylko wynik naturalnego procesu starzenia się organizmu, objawia się głównie słabszym widzeniem z bliska.
Inne przyczyny problemów z widzeniem
Cukrzyca – nieodpowiednio leczona albo – co gorsza – nieleczona cukrzyca może prowadzić do retinopatii cukrzycowej, czyli uszkodzenia siatkówki, czego efektem są zaburzenia widzenia.
Nadciśnienie tętnicze – nieleczone nadciśnienie może w skrajnych sytuacjach prowadzić do powstania retinopatii nadciśnieniowej. Zmiany w naczyniach w dnie oka prowadzą do zaburzeń wzroku oraz zniekształceń obrazu.
Nadczynność tarczycy – niekiedy chorobie towarzyszy wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie oraz plamki i mroczki w polu widzenia.
Guz mózgu – w zależności od jego lokalizacji, objawem może być nagłe pogorszenie wzroku, zawroty głowy i nieostre widzenie. Jeśli pacjent dodatkowo odczuwa ból głowy, dwojenie widzenia, niedowłady w ciele, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Praca przy komputerze a wzrok
Praca przy komputerze wymaga skupienia wzroku na pozostającym w stałej odległości ekranie, co może prowadzić do osłabienia mięśni odpowiedzialnych za zmianę kształtu soczewki, a także zaburzeń zdolności oka do akomodacji. Właśnie dlatego zaleca się robienie krótkich przerw od pracy przed monitorem, w czasie których najlepiej patrzeć w dal. Dodatkowo wpatrywanie się w monitor zmniejsza częstotliwość mrugania, przez co powierzchnia gałki ocznej jest słabiej nawilżona, co wywołuje uczucie dyskomfortu, pieczenia lub wrażenie „piasku w oczach”. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez długi czas, może doprowadzić do zakażeń rogówki.
Jak dbać o oczy?
Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, należy odpowiednio dbać o narząd wzroku, przestrzegać higieny pracy, a także stosować zbilansowaną dietę. Oczy wymagają szczególnej ochrony, która powinna obejmować:
- DBANIE O PRAWIDŁOWE NAWILŻENIE GAŁKI OCZNEJ – dlatego pij wodę w odpowiedniej ilości i utrzymuj właściwą wilgotność w pomieszczeniach; w razie potrzeby możesz nawilżyć oczy przeznaczonymi do tego celu kroplami;
- OCHRONĘ PRZED INTENSYWNYM ŚWIETŁEM – w słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem;
- TROSKĘ O PRAWIDŁOWE OŚWIETLENIE W MIEJSCU PRACY – czytaj i korzystaj z komputera przy odpowiednim natężeniu światła;
- OGRANICZENIE CZASU SPĘDZONEGO PRZED MONITOREM KOMPUTERA, TELEWIZOREM, SMARTFONEM ITP.;
- OSOBY Z ROZPOZNANĄ WADĄ WZROKU POWINNY NOSIĆ OKULARY DOBRANE DO NASILENIA WADY.
- DBANIE O WŁAŚCIWĄ DIETĘ – nie powinno zabraknąć w niej produktów bogatych w cynk, witamy A, B, C i E, także kwasy Omega 3 oraz luteinę.
🟩 Dobrą praktyką jest regularne badanie wzroku u okulisty, ponieważ również w przypadku narządu wzroku wiele chorób w początkowej fazie może nie dawać wyraźnych objawów. Zachęcamy do skorzystania z wizyt komercyjnych lub na NFZ (ze skierowaniem) w Poradni Okulistycznej Centrum Medycznego Sante Clinic. Do zobaczenia na miejscu!