
01 mar 2024 Jak zapobiegać żylakom i co zrobić, jeśli już się pojawią?
Żylaki kończyn dolnych to dość często występująca choroba układu krwionośnego, której towarzyszą takie dolegliwości, jak uczucie „ciężkich” nóg, nocne skurcze łydek, obrzęk, także pajączki naczyniowe. Warto podkreślić, że nie jest to problem wyłącznie o charakterze estetycznym, który można bagatelizować bez konsekwencji zdrowotnych. Brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić do poważnych powikłań. O tym, jak zapobiegać żylakom, a także, jak się z nimi uporać, jeśli już się pojawią, opowiadamy w niniejszym artykule – zachęcamy do lektury.
Jakie są przyczyny żylaków kończyn dolnych?
Żylaki na nogach mają postać widocznych pod powierzchnią skóry żył w kolorze niebieskim lub niebieskosinym, niejednokrotnie wypukłych i poskręcanych. Są efektem nieprawidłowego przepływu krwi w żyłach, spowodowanego przewlekłą niewydolnością żylną. PNŻ to jednostka chorobowa, w przypadku której dochodzi do zastoju krwi w żyłach na skutek tzw. refluksu żylnego – wstecznego przepływu krwi, zawężenia albo niewystarczającej drożności żył. W efekcie dochodzi do nadciśnienia w żyłach, zwiększenia przepuszczalności naczyń oraz powstania obrzęków. Dodatkowo rośnie ryzyko powstawania zmian zakrzepowych.
Czy wiesz, że…?
- Ryzyko powstania żylaków wzrasta powyżej 40. roku życia.
- Kobiety narażone są zdecydowanie częściej na zmiany żylne niż mężczyźni, co więcej – ciąża podwyższa ryzyko.
- Predyspozycje genetyczne nie są bez znaczenia, ponieważ wyższe ryzyko rozwoju żylaków dotyczy osób, które mają w rodzinie bliskich z tą dolegliwością.
- Praca w pozycji siedzącej lub stojącej prowadzi do zastojów krwi w żyłach i w ten sposób przyczynia się do PNŻ oraz żylaków.
- Permanentne noszenie przylegających do ciała, krępujących ruchy ubrań oraz butów na wysokim obcasie.
- Nadwaga i otyłość to także czynniki zwiększające ryzyko.
- Przebyte operacje oraz urazy nóg mogą przyczynić się do powstawania żylaków.
Dolegliwości towarzyszące żylakom kończyn dolnych
Początkowo przewlekła niewydolność żylna objawia się poprzez doskwierające uczucie ciężkości i przemęczenia nóg, które zmniejsza się lub ustępuje po wypoczynku w pozycji horyzontalnej lub z lekko podniesionymi nogami. Co ponadto? Mrowienie, swędzenie, ból wzdłuż żył, skurcze i uczucie rozpierania łydek, popękane naczynka krwionośne (tzw. pajączki). Może dochodzić do wystąpienia sączących się lub suchych zmian skórnych, które nazywane są wypryskiem żylakowym. W zaawansowanej postaci może pojawić się owrzodzenie podudzi.
Jak skutecznie zapobiegać żylakom?
Unikaj długotrwałego siedzenia i stania. Nie stroń od aktywności fizycznej, wszystkie ćwiczenia, które usprawniają mięśnie oraz krążenie w kończynach dolnych, przeciwdziałają żylakom (za wyjątkiem ciężkiego treningu na siłowni lub podnoszenia ciężarów). Jeśli jazda na rowerze to dla Ciebie zbyt wiele, pływaj, biegaj, tańcz. W ostateczności pozostają Ci spacery, które wcale nie muszą być forsujące i długie. W pozycji siedzącej, unikaj zakładania nogi na nogę. Rób sobie krótkie przerwy w pracy siedzącej lub stojącej na proste ćwiczenia nóg – kilka przysiadów dobrze zrobi żyłom Twoich kończyn dolnych. Wybieraj skarpetki i podkolanówki, które nie uciskają łydek. Buty na wysokim obcasie zakładaj tylko na szczególne okazje.
Jak diagnozuje się żylaki?
Chirurg naczyniowy kontroluje krążenie żylne kończyn dolnych. Rozpoznanie żylaków odbywa się głównie na podstawie badania fizykalnego, popartego badaniem ultrasonograficznym Dopplera prezentującym przepływy żylne. Żylaki leczy się farmakologiczne oraz operacyjnie.
W Centrum Medycznym Sante Clinic działa Poradnia Chirurgii Naczyniowej, w ramach której diagnozuje i leczy się, między innymi, patologie naczyń żylnych. Jeśli masz problem z żylakami, nie zwlekaj, tylko umów się na konsultację u naszego chirurga naczyniowego. Dbaj o siebie razem z nami!