
01 kwi 2025 Hemoroidy i nie tylko, czyli kiedy zgłosić się do proktologa?
Zdarza się, że końcowy odcinek przewodu pokarmowego przysparza uporczywych i kłopotliwych problemów. Pewne jest, że bagatelizowanie niepokojących i nawracających dolegliwości w tej okolicy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tego, kto zajmuje się leczeniem hemoroidów oraz innych objawów ze strony końcowego odcinka układu pokarmowego, a także jak przebiega wizyta, dowiesz się z naszego artykułu.
Kto leczy hemoroidy?
Dolegliwościami ze strony końcowego odcinka przewodu pokarmowego zajmuje się lekarz proktolog. Specjalista ten diagnozuje i leczy choroby związane z jelitem grubym, odbytnicą, kanałem odbytu i odbytem.
W tym ostatnim odcinku układu pokarmowego następują bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu procesy. W jelicie grubym dochodzi do przyswajania nawet 90% wody oraz elektrolitów z pokarmu. Jest siedzibą największej ilości bakterii jelitowych, które odgrywają niebagatelną rolę w ochronie organizmu przed zagrożeniem ze strony chorobotwórczych mikroorganizmów, stymulują układ odpornościowy do produkcji przeciwciał, pobudzają absorbcję magnezu, wapnia i żelaza, a także biosyntetyzują witaminy B1, B2, B6, B12 oraz K.
Jakie dolegliwości leczy proktolog?
Proktolog zajmuje się profilaktyką, rozpoznaniem oraz leczeniem takich dolegliwości, jak:
- żylaki, obrzęki i stany zapalne żył odbytu, czyli hemoroidy,
- pęknięcia odbytu,
- poważne zatwardzenia lub nietrzymania stolca,
- tzw. wypadanie odbytnicy (wysunięcie końcowego odcinka jelita grubego poza kanał odbytu),
- zaburzenia jelitowe (np. chorobę Leśniowskiego-Crohna).
Pozytywny wynik badania na krew utajoną w kale to sygnał do pilnej konsultacji z proktologiem.
W zakresie kompetencji tego specjalisty leży również diagnozowanie, leczenie lub kierunkowanie leczenia chorób nowotworowych – mowa o raku jelita grubego czy raku odbytu.
Kiedy zgłosić się do proktologa?
Do skorzystania z konsultacji u proktologa powinny skłonić takie niepokojące objawy, jak bolesne wypróżnienia, bóle w okolicy odbytu, świąd oraz pieczenie w okolicy odbytu, bóle brzucha o nieustalonym pochodzeniu, szczególnie w dolnej części, nadprodukcja gazów, przewlekłe biegunki lub długotrwałe zaparcia, a także biegunki i zaparcia, które występują naprzemiennie, obecność krwi lub śluzu w stolcu.
Jak wygląda wizyta u proktologa i jak się do niej przygotować?
Do wizyty u proktologa nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto przypomnieć sobie, kiedy wystąpił początek objawów oraz zastanowić się nad ich przebiegiem, by móc je opisać lekarzowi. Specjalista zapyta o choroby, mogące mieć związek z objawami, a także przebyte operacje.
Po wywiadzie, lekarz przystąpi do badania fizykalnego, polegającego na dokładnym obejrzeniu okolic odbytu, następnie wykona badanie per rectum. Po nim proktolog zadecyduje o dalszym postępowaniu, zaproponuje odpowiednie leczenie lub przeprowadzenie dalszej diagnostyki (USG przezodbytnicze, anoskopię, rektoskopię czy kolonoskopię).
Badanie proktologiczne może wzbudzać niechęć i poczucie wstydu ze względu na lokalizację dolegliwości, ale należy pamiętać, że to jedyny sposób na zdiagnozowanie przyczyny i wdrożenie odpowiedniego leczenia, co jest szczególnie istotne w przypadku chorób nowotworowych, które im wcześniej zostaną rozpoznane, tym większe są szanse na ich skuteczne leczenie.
Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, zawsze punktem wyjścia jest konsultacja ze specjalistą. W Centrum Medycznym Sante Clinic w Sosnowcu działa Poradnia Proktologiczna, z której możesz skorzystać na zasadach komercyjnych lub w ramach NFZ (ze skierowaniem od lekarza POZ).