
23 maj 2024 Badania prenatalne na NFZ bez ograniczeń wiekowych
Dotychczas badania prenatalne w ramach świadczeń NFZ mogły wykonać kobiety od 35. roku życia. 5 czerwca 2024 r. weszły w życie zmiany, które zniosły kryterium wiekowe – teraz wszystkie kobiety w ciąży, niezależnie od wieku, mają prawo do badań prenatalnych refundowanych przez NFZ.
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych. Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:
- na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży;
- na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18 a 22 tygodniem ciąży i 6 dniem ciąży.
Aby skorzystać z badań prenatalnych na NFZ w I i II trymestrze ciąży, potrzebne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę, ale nie musi być żadnych szczególnych wskazań do przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej (skierowanie powinno zawierać wyłącznie informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach).
W przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem badań prenatalnych wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?
Pragniemy przypomnieć, że diagnostyka prenatalna jest niezwykle istotna, ponieważ sprawia, że ogólny stan dziecka i jego zdrowie nie są dla przyszłych rodziców wielką niewiadomą do chwili narodzin. Badania prenatalne pozwalają przygotować się pod wieloma względami na sytuację wystąpienia wad rozwojowych lub choroby genetycznej u dziecka. Jeśli wynik badania prenatalnego wykaże nieprawidłowości, można uzgodnić najkorzystniejszy czas porodu oraz najbezpieczniejszą jego formę. Co więcej, współczesna medycyna pozwala lekarzom w niektórych przypadkach podjąć próbę wyleczenia dziecka, będącego jeszcze w łonie matki – w taki sposób leczone są niektóre wady serca, wodogłowie, przepuklina przeponowa, niedrożność dolnych dróg moczowych, przepuklina oponowo-rdzeniowa czy wrodzona gruczolako-torbielowatość płuc. Wreszcie badania prenatalne pozwalają określić, jaki będzie stan dziecka po narodzinach i zaproponować jego natychmiastowe leczenie.
Przyszli rodzice mogą monitorować zdrowie i stan maluszka już od brzuszka! W Centrum Medycznym Sante Clinic diagnostykę prenatalną przeprowadza dr n. med. Aneta Walaszek-Gruszka, która jest nie tylko specjalistą w dziedzinie położnictwa i ginekologii, ale również perinatologii.
Badania prenatalne można umówić osobiście, telefonicznie (32 292 48 47) albo online.
Centrum Medyczne Sante Clinic
Al. Wolności 6
41-219 Sosnowiec
Aneta Walaszek-Gruszka – ZnanyLekarz.pl
Wiele ciekawych informacji znajdziesz w naszych social mediach: FACEBOOK SANTE CLINIC
Godziny przyjęć w naszym Centrum Medycznym znajdziesz TUTAJ